10 lipca 2007

meta logo

Pod koniec roku 2006 w serwisie meta zakończył się wybór "nowego logo projektów Wiktionary". Wychodząc ze słusznego wniosku, że obecny wzór w zasadzie logiem nie jest, jest nieprzenośny między językami i nie tworzy ładnej miniaturki przedstawiono kilka propozycji i wybrano następujący projekt:Minęło ponad pół roku i okazuje się, że Wiktionaries nadal używają starego logo. Metodą biernego oporu wybrany projekt został odrzucony a wyniki konkursu - w praktyce - unieważnione. Z głosów na meta i na liście dyskusyjnej Wiktionary dość wyraźnie wynika, że jednak pozostajemy przy dotychczasowym wzorze, mimo jego wielu wad.
Sytuacja taka częściowo wynikła z faktu, że idea wypracowania nowego logo i samo głosowanie odbywało się nie do końca z inicjatywy i bez poparcia społeczności projektów, których zmiana miała dotyczyć. W konkursie i dyskusjach uczestniczyło wiele osób, które w pracach nad Wiktionary nie uczestniczą i do projektów nie zaglądają. <POV>Zapewne też fakt, że wybrana propozycja jest mocno nieudana, przyczynił się do zignorowania wyników głosowania.</POV>


Dobrze przynajmniej, że nauka nie poszła w las: dokładnie taka sama inicjatywa z logo Wikibooks właśnie zostaje na meta zamykana po miesiącach przepychanek. Być może na tym etapie rozwoju projektów nie wystarczy już rzucić hasła "zróbmy nowe logo". Czy w ogóle da się jeszcze skutecznie taką reformę przeprowadzić? Nie wiem. Całkiem możliwe, że loga pozostaną już na zawsze takie, jakie są, łącznie z błędnymi literkami na globie Wikipedii. :)


Tymczasem jeśli ktoś chce się pobawić w projektowanie i wybieranie logo z przymrużeniem oka, zapraszam do udziału w konkursie na logo TOP 600. :)

1 komentarz:

Ślepiec pisze...

ja wiedziałem że tak będzie. To logo mi się zupełnie nie podobało. Stworzenie logo dla takiego projektu jak wikisłownik nie jest łatwe. To które wybrano mogło być dobre dla wiki poświęconemu grze w domino przez graczy z wielu państw, może takie było zamierzenie, ale mnie nie przekonało. To logo nie może być zwykłą czcionką (choć tsca'owe było miłe, mówię to bez lizidupstwa). Wydaje mi się że animowane logo było by lepsze na stronie: jakiś tekst i ruszający się nad nim kursor, gdy kursor najedzie na wyraz to w rameczce z flagą pokazuje się tłumaczenie. To z kolei nie jest dobry pomysł na logo "papierowe" (statyczne). Takie jest moje zdanie.
//możecie mnie dodać do autorów bloga ?