27 lutego 2012

Nowa Strona Główna

Niedawno w nasze skromne progi zawitał wikipedysta o wdzięcznym i zagadkowym pseudonimie: Tar Lócesilion. Gdybyśmy posługiwali się jakimś wskaźnikiem edytorskiej produktywności, pewnie w styczniu Tar nie wypadłby najgorzej, ponieważ w niespełna trzystu edycjach udało mu się od początku do końca przeprowadzić kampanię na rzecz modernizacji strony głównej.

Nowa strona jest przede wszystkim ładniejsza. Kolorystycznie kojarzy się teraz z naszym logo, obramowanie zostało wygładzone i zaokrąglone. Małe nagłówki rubryk zastąpiliśmy dużo większymi, a każdy został opatrzony miniaturowym obrazkiem. Mimo że układ graficzny pożyczyliśmy od Wikipedii, różne kolory i treści powinny zapobiec wszelkim pomyłkom. Co tydzień mamy drobny problem z dopasowaniem długości lewej i prawej szpalty ze względu na zmianę Słowa Tygodnia. Na szczęście jest to rubryka elastyczna, którą stosunkowo łatwo skrócić lub wydłużyć.

Główną zmianą merytoryczną jest dodanie rubryki "Język miesiąca" i umieszczenie jej w najbardziej widocznym miejscu, by jako pierwsza przykuwała uwagę odwiedzających. Co miesiąc jeden z redaktorów wybierze pewien język i wypisze kilka ciekawostek na jego temat, wymieni kilka podstawowych lub ciekawych haseł oraz poda odnośniki do indeksów tematycznych. Pierwszym językiem miesiąca został fiński, a wczoraj jego miejsce zastąpił turecki. Miejmy nadzieję, że taka reklama języka będzie bodźcem do jego rozwoju. Fińskich haseł w lutym niestety nie przybyło, ale akurat tak się złożyło, że użytkownik zajmujący się czasem mową Finów w zeszłym miesiącu był mało aktywny.

Przywróciliśmy rubrykę "Słowo tygodnia", którą niektórzy już pochowali pod koniec zeszłego roku. Postanowiliśmy jednak, że hasło takie nie musi być nowe lub nawet bardzo rozbudowane. Jeśli w danym tygodniu nie będzie żadnych kandydatów, prawo do wstawienia ST ma każdy redaktor według własnego widzimisię. W zeszłym roku próbowaliśmy wprowadzić zasadę, by rubryka była ustawiana z tygodniowym wyprzedzeniem. Chyba należy do tego pomysłu wrócić – pozwoli to chociażby na uniknięcie dziury, która powstaje o północy z niedzieli na poniedziałek, dopóki nikt nie zajmie się wstawieniem nowego słowa. Postaramy się też zachować różnorodność językową; jak na razie mieliśmy już ST arabskie (كحل), staropolskie (dziewosłąb), łacińskie (sphaera) oraz polskie (kaloryfer).

Zrezygnowaliśmy z wyliczania języków, które liczą sobie w Wikisłowniku mniej niż 500 haseł. Po pierwsze, mamy już ponad 300 języków i średnio co tydzień dochodzi jakiś nowy, więc prędzej czy później rubryka rozrosłaby się zanadto. Po drugie, wrzucanie sycylijskiego (465 haseł) z !Xóõ (2 hasła), jest zgoła krzywdzące. Zamiast całej listy, mamy zatem odnośnik do statystyk, gdzie użytkownik znajdzie każdy język wraz z odpowiadającą mu liczbą haseł i znaczeń.

Dodaliśmy też rubrykę "Indeks tematyczny", która wprawdzie istniała wcześniej, ale była znacznie uboższa i mniej widoczna. To ukłon w stronę użytkowników, którzy dopiero zaczynają przygodę z nowym językiem obcym. Znajdą tam indeksy takie jak "podstawowe rzeczowniki", "części ciała", "kolory", ale też opisy gramatyczne czy aneks zawierający przysłowia. Dział "Praca nad Wikisłownikiem" został uporządkowany, tak że teraz większość przydatnych redaktorom odnośników dostępna jest na stronie głównej, tuż pod rubrykami przeznaczonymi dla nowych odwiedzających. Jedyny dział, którego treść nie została zmieniona, to "Projekty siostrzane". Zapraszam do odwiedzania naszej SG – może znajdziecie tam coś ciekawego dla siebie?

Brak komentarzy: